Ga verder naar de inhoud

Vorming Toekomstgerichte Training voor hulpverleners

Geplaatst door: VLESP
21/03/2024

Het Vlaams Expertisecentrum Suïcidepreventie (VLESP) plant in mei opnieuw een tweedaagse opleiding voor hulpverleners om groepstraining te kunnen geven aan personen met suïcidegedachten, namelijk de opleiding Toekomstgerichte Training.

Wat biedt deze opleiding?

Uit onderzoek is gebleken dat het werken in groep voor suïcidale personen belangrijk is in het doorbreken van schaamte en stigma en vinden van (h)erkenning. De Toekomstgerichte Training is een groepstraining van acht sessies voor personen met suïcidegedachten. Deze groepstraining is gebaseerd op technieken uit de cognitieve gedragstherapie, probleemoplossende therapie en positieve psychologie. De opleiding biedt je specifieke kennis om suïcidale personen te leren denken in mogelijkheden, het leren een beeld te vormen van wat wél zou kunnen in de toekomst door het opstellen van kleine persoonlijke doelen.

Een ander belangrijk onderdeel vormt het opmaken van een safety plan waarmee deelnemers stap voor stap geleerd wordt om een suïcidale crisis te herkennen en die crisis beter het hoofd te bieden. De training werd ontwikkeld aan de Vrije Universiteit Amsterdam en door VLESP aangepast en onderzocht voor gebruik in Vlaanderen.

Na de opleiding is het de bedoeling dat je de groepstraining in de praktijk kan organiseren (binnen het centrum of de regio waarin je werkzaam bent als hulpverlener).

Wie kan deelnemen?

Om deel te kunnen nemen aan de opleiding en trainer te kunnen worden gelden volgende criteria:

  • Min. 3 jaar klinische ervaring, bij voorkeur ervaring met suïcidale personen, bij voorkeur psychotherapie-opleiding;
  • Min. 1 jaar ervaring met het geven van groepstherapie of het begeleiden van groepen.

We raden sterk aan om de Toekomstgerichte Training met twee trainers aan te bieden. Het is dan ook aanbevolen (niet verplicht) om met minimaal twee collega's de opleiding te volgen

Praktisch

De opleiding bestaat uit twee vormingsdagen en wordt gegeven door twee trainers tav een kleine groep om zo voldoende interactie en leermogelijkheden te scheppen.

Locatie: UZ Gent - Corneel Heymanslaan 10, 9000 Gent

Data: Dinsdag 7 en donderdag 16 mei 2024 van 9u30 tot 16u30

Kostprijs: €375 (inclusief broodjeslunch, trainershandleiding, werkboek, twee intervisiemomenten en certificaat)

Een engagement voor beide dagen is een voorwaarde voor deelname.
Na het volgen van de opleiding ontvang je een certificaat en ben je gecertificeerd trainer.

Interesse of wens je graag bijkomende info? Ga naar Zelfmoord1813.be/groepstraining of mail je vraag naar lies.pittoors@ugent.be.

Meer nieuwsartikels

Doe mee aan de HOPE-studie

VLESP - 4/05/2026

Ben je tussen de 16 en 25 jaar, heb je ooit gedachten aan zelfdoding gehad en wil je met jouw ervaring echt iets betekenen voor anderen? Neem dan deel aan de HOPE-studie (KU Leuven).

Campagne 'Je bent hier echt niet alleen'

VLESP - 27/04/2026

Op de informatieborden in Belgische stations kan je vanaf nu een nieuwe campagne opmerken.

Onderzoek naar doodswens en zelfdoding bij ouderen

VLESP - 24/04/2026

Werk je met thuiswonende ouderen? Of doe je er vrijwilligerswerk? Dan zijn we naar jou op zoek.