65-plussers en geestelijke gezondheid: Kijk eens onder de schil
Met de nieuwe campagne 'Kijk eens onder de schil' vraagt Te Gek!? aandacht voor geestelijke gezondheid bij 65-plussers.
Dat is nodig, want ongeveer één op de zes oudere volwassenen kampt maandelijks met angst of somberheid, en bijna één op de tien kreeg het afgelopen jaar te maken met een psychisch probleem.
VLESP ondersteunde Te Gek!? voor de ontwikkeling van het campagne-onderdeel gericht op signaalherkenning.
Aardappel als campagnebeeld
Ouder worden brengt veel moois met zich mee: levenservaring, zelfkennis en veerkracht. Tegelijk ontstaan er uitdagingen die het psychisch welbevinden kunnen beïnvloeden. Hoewel het normaal is om af en toe psychische klachten te ervaren, spreekt één op de drie ouderen hier zelden over.
Met 'Kijk eens onder de schil' wil Te Gek!? hier verandering in brengen en bewustwording vergroten bij oudere volwassenen, hun omgeving en professionals.
De aardappel vormt de rode draad en metafoor: net zoals de schil van een aardappel de binnenkant verbergt, verbergen 65-plussers soms hun ware gevoelens. De campagne moedigt aan onder de schil te (laten) kijken en gedachten te delen.
De website onderdeschil.be biedt praktische tips, getuigenissen, informatie over professionele hulp en inspirerende initiatieven.
Signaalherkenning
VLESP ontwikkelde samen met Te Gek!? en geïnspireerd op de eerdere campagne "4voor12" het campagne-onderdeel over signaalherkenning.
Bij 65-plussers kunnen psychische klachten en problemen zich anders uiten dan bij jongere mensen. Vaak worden ze onterecht gezien als 'normaal' voor de leeftijd. Het is belangrijk deze klachten te (h)erkennen omdat ze invloed hebben op de kwaliteit van leven. Het herkennen van signalen is de eerste stap naar hulp.
Suïcidepreventie bij oudere personen
Ook in suïcidepreventie verdienen oudere personen bijzondere aandacht. Maak hieronder kennis met de lopende initiatieven.
Onderzoek naar 60-plussers
Ben je ouder dan 60 en denk je aan zelfdoding? Of ken je iemand ouder dan 60 die overleden is door zelfdoding? Dan kan je deelnemen aan een unieke studie die via diepte-interviews met ervaringsdeskundigen en nabestaanden probeert te achterhalen hoe de doodswens bij 60-plussers ontstaat en zich ontwikkelt.
Lunchwebinar 29/01/2026
CGG-SP nodigt zorg- en hulpverleners uit voor hun gratis PiekUurtje op 29 januari 2026. Een kort en krachtig lunchwebinar over suïcidepreventie bij ouderen.
Denkgroep VLESP
Het VLESP werkt momenteel aan een update van haar preventierichtlijnen voor suïcidepreventie bij 70-plussers. Denk je graag mee? Meld je dan aan via onderstaande button voor deelname aan de netwerkmeetings waarin je input en feedback kan geven.
Meer nieuwsartikels
Spark✨, een app voor jongeren met zelfmoordgedachten
Ben jij tussen de 12-17 jaar en denk je soms aan zelfmoord?
We zoeken jongeren die - mits ouderlijke toestemming - een nieuwe app 10 dagen willen uitproberen.
Ontmoetingsdag Verder na Zelfdoding 2025
Save the date: Suïcidepreventie bij kinderen, jongeren en mannen
Op 12 maart 2026 organiseert VLESP een studiedag rond suïcidepreventie bij kinderen, jongeren en mannen. Tijdens deze dag delen we de meeste recente inzichten en cijfers en stellen we enkele nieuwe tools voor.
Laat je inspireren, wissel uit met collega's en ontdek onze nieuwe tools.