Ga verder naar de inhoud

Nieuwe e-learningmodule voor hulpverleners: 'Suïcidepreventie bij mannen'

Geplaatst door: VLESP
16/03/2026

Waarom zoeken mannen met suïcidale gedachten minder hulp en haken ze sneller af? En hoe kan je als hulpverlener inspelen op gendergerelateerde drempels?

Met de nieuwe e-learningmodule ‘Suïcidepreventie bij mannen’ biedt het Vlaams Expertisecentrum Suïcidepreventie (VLESP) concrete handvatten om hulpverlening beter af te stemmen op mannen.

Waarom deze e-learningmodule?

In Vlaanderen zijn ongeveer drie op vier personen die overlijden door zelfdoding mannen. Onderzoek toont dat traditionele gendernormen, zoals zelfredzaamheid, emotionele terughoudendheid en de verwachting om kostwinner te zijn van het gezin, een belangrijke rol kunnen spelen in:

  • het later (of niet) zoeken van hulp

  • het minder delen van gevoelens

  • het moeilijker herkennen van noodsignalen

Voor hulpverleners is het daarom essentieel om gendersensitief te werken.

Wat leer je in deze module?

De e-learningmodule vertaalt wetenschappelijke inzichten naar de praktijk en helpt hulpverleners om:

  • gendernormen en hun impact te herkennen

  • psycho-educatie te geven over gendernormen

  • signalen van suïcidaliteit bij mannen beter op te pikken

  • het gesprek op een laagdrempelige manier te openen

  • beter aan te sluiten bij de leefwereld van mannen

De module combineert theorie, casussen en concrete gesprekstips.

Voor wie?

Deze e-learningmodule is ontwikkeld voor:

  • huisartsen

  • psychologen en therapeuten

  • eerstelijnswerkers

  • hulpverleners in welzijn en gezondheidszorg

  • andere professionals die met (suïcidale) mannen werken

Praktisch

  • Praktijkgericht en evidence-based
  • Gratis online te volgen
  • Op eigen tempo (30-60 minuten)
  • Downloadbare samenvattende infofiches
  • Accreditatie voor artsen

Ontdek de nieuwe module

Onze nieuwe e-learningmodule vind je op ons platform met gratis e-learningmodules en richtlijnen: SP-reflex.

Mee communiceren?

Help deze e-learning over suïcidepreventie bij mannen mee bekend te maken binnen je organisatie of netwerk. In de communicatiegids vind je voorbeeldteksten en visuals om dit eenvoudig te delen.

Meer nieuwsartikels

Nieuwe online vorming om met Silver aan de slag te gaan

VLESP - 7/05/2026

We organiseren dit najaar gratis online vormingen voor leerkrachten en zorgbegeleiders om aan de slag te gaan met Silver, onze mobiele serious game.

Doe mee aan de HOPE-studie

VLESP - 4/05/2026

Ben je tussen de 16 en 25 jaar, heb je ooit gedachten aan zelfdoding gehad en wil je met jouw ervaring echt iets betekenen voor anderen? Neem dan deel aan de HOPE-studie (KU Leuven).

Campagne 'Je bent hier echt niet alleen'

VLESP - 27/04/2026

Op de informatieborden in Belgische stations kan je vanaf nu een nieuwe campagne opmerken.