Ga verder naar de inhoud

20 oktober 2026 - Avondlezing Suïcidale Crisis Interventie (SCI)

20 oktober 2026
Georganiseerd door VLESP

Kom meer te weten over de nieuwe evidence-based kortdurende interventie voor volwassenen na een suïcidepoging of suïcidale crisis: de Suïcidale Crisis Interventie (SCI). We zoomen in op het ontwikkelingstraject en de inhoud van deze methodiek en lichten de resultaten van de effectiviteitsstudie toe. Samen verkennen we de plaats die de SCI kan innemen binnen suïcidepreventie in Vlaanderen.

In Vlaanderen ontbrak het aan methodieken voor na een suïcidepoging of suïcidale crisis met wetenschappelijke evidentie dat ze veilig en effectief zijn binnen onze context. Daarom ontwikkelde het Vlaams Expertisecentrum Suïcidepreventie (VLESP) een laagdrempelige kortdurende interventie voor volwassenen die acuut suïcidaal zijn: de Suïcidale Crisis Interventie (SCI).

De SCI biedt hulpverleners een duidelijke structuur voor een kortdurende interventie (4 sessies) en reikt handvaten aan over hoe naasten hierbij actief te betrekken. De interventie wil hoop en motivatie voor (gespecialiseerde) zorg door inzicht in het eigen suïcidaal proces te verhogen en op basis hiervan persoonlijke doelstellingen te formuleren. Doorheen de SCI wordt specifiek ingezet op het verhogen van de veiligheid en zorgcontinuïteit bij suïcidale personen en hun naaste(n).

Programma

  • 19u15 | Onthaal
  • 19u30 | Lezing
    • Verwelkoming | Prof. dr. Gwendolyn Portzky
    • Inzichten in de Vlaamse cijfers van suïcidale ideatie en suïcidepogingen | Nikita Vancayseele
    • De impact op naasten: welke noden ervaren zij? | Kristen Pauwels
    • De Suïcidale Crisis Interventie | Lies Pittoors
    • Resultaten effectiviteitsstudie | Pauline Stas & Dr. Eva De Jaegere
    • De SCI binnen suïcidepreventie in Vlaanderen | Prof. dr. Gwendolyn Portzky
  • 21u30 | Receptie, nabeschouwing en netwerking

Praktisch

  • Datum: 20 oktober 2026, van 19u30 tot 22u30
  • Locatie: Campus UZ Gent - The Core - zaal Together (Ingang 37)
  • Online deelname mogelijk via Teams
  • Voor wie: Beleidsmakers binnen zorginstellingen, artsen, psychologen, hulpverleners, studenten
  • Gratis, maar inschrijving verplicht (plaatsen voor fysieke deelname zijn beperkt)
  • Netwerkingreceptie inbegrepen
  • Accreditering werd aangevraagd

Deze avondlezing leidt niet tot een certificaat als SCI-therapeut en volstaat dus niet om de SCI in de praktijk uit te voeren. De lezing is wel uitermate geschikt voor directieleden en therapeutisch of klinisch verantwoordelijken om kennis te maken met de SCI en de toepassing ervan binnen de eigen organisatie of het samenwerkingsnetwerk.

SCI-therapeut worden?
Het Vlaams Expertisecentrum Suïcidepreventie (VLESP) organiseert vanaf najaar 2026 specifieke opleidingen hiertoe:

  • Vind het open vormingsaanbod via de vormingspagina
  • Een SCI-vorming binnen uw organisatie of team? Mail naar vlesp@ugent.be

Het SCI-vormingsaanbod wordt regelmatig aangevuld. Schrijf je in op de nieuwsbrief om op de hoogte te blijven.